UZ 03/ Rudolf Sikora: Nekonečný kolobeh života. 1976-79

UZ 03/ Rudolf Sikora: Nekonečný kolobeh života. 1976-79. UZ 03/ Rudolf Sikora: Nekonečný kolobeh života. 1976-79, ofset na papieri, 69,5 x 49,5cm, zbierka GMB
„Teraz, keď sa pozerám späť, usmejem sa nad svojou dávnou túžbou mať v hlave aký-taký poriadok,
nad túžbou poznať odpoveď na večné otázky: Odkiaľ prichádzame? Kto sme? Kam ideme?...“
Rudolf Sikora
O AUTOROVI A DIELE
› Rudolf Sikora je významný predstaviteľ konceptuálneho umenia na Slovensku, ktorý svoju tvorbu prezentuje doma i v zahraničí. Narodil sa v roku 1946 v Žiline, v rodine matematika. Študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Zaujíma sa o ekológiu, astronómiu, kozmológiu a aktuálne otázky vedy, vo svojej tvorbe prepája vedu a umenie. Je organizátorom kultúrneho života, žije a tvorí v Bratislave, Prahe a Košiciach, kde pôsobí ako pedagóg na univerzite. Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 bol jedným zo zakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu. V roku 2007 bol o ňom natočený dokumentárny film s názvom Sám proti sebe.
› Humanistické, ekologické a etické posolstvá prepája Sikora so záujmom o človeka. Využíva symboliku znakov *, → a +. Cez vesmír a prírodu, ktorá nás obklopuje a ktorej sme súčasťou, smeruje k záujmu o konkrétneho človeka, k röntgenovej snímke vlastnej ruky, lebky či svojmu autoportrétu. Konceptuálne umenie, ktoré sa rozvíjalo od polovice 60. rokov 20. storočia, považuje za najdôležitejšiu stránku umeleckého diela jeho ideu.
› V 70. – 80. rokoch 20. storočia patril Rudolf Sikora k predstaviteľom tzv. neoficiálnej scény. Umelci, ktorí sa nepodriadili danému svetonázoru a nezačali tvoriť v štýle socialistického realizmu, nemohli vystavovať a neraz boli sledovaní a vypočúvaní tajnou bezpečnosťou. Zachovali si však svoju vnútornú slobodu pre tvorbu. Stretávali sa a spolu s vedcami diskutovali o aktuálnych problémoch, o ktorých sa verejne nemohlo hovoriť. Jedným z nich bola napríklad otázka ekológie, o ktorej sa vo svete začalo hovoriť koncom 60. rokov 20. storočia (napr. v roku 1969 vznikla organizácia Greenpeace, rok 1970 bol organizáciou UNESCO vyhlásený za Rok ochrany prírody).
NÁMETY NA DISKUSIU
› Dielo Nekonečný kolobeh života pracuje so znakmi, ktoré sú známe každému z nás. Čo všetko symbolizujú, predstavujú znaky *, →, +? Kde všade sa používajú a v akých rôznych súvislostiach?
› Dielo predstavuje kolobeh vo vesmíre, prírode i v živote každého z nás. Akými rôznymi spôsobmi by sa dal zobraziť ľudský život, ktorý sa zvykne prirovnávať k púti alebo putovaniu? Symbolicky sa zvyčajne zobrazuje ako cesta.
› V živote každého človeka existujú dôležité okamihy. Ktoré udalosti sú dôležité v živote každého človeka? Na ktoré najdôležitejšie udalosti vo svojom živote si spomínaš ty?
› Pozoroval si už niekedy nočnú oblohu? Keby si sa mohol vydať na cestu do vesmíru, koho a čo by si so sebou zobral? Aké posolstvo zo Zeme by si tam priniesol?
› Súčasťou tohto diela je aj text a vysvetlivky pomenúvajúce jednotlivé symboly. Čo by mohol symbolizovať kameň popísaný symbolmi?
› Opýtaj sa svojich rodičov a starých rodičov, ako si spomínajú na udalosti v roku 1989. Čo sa podľa teba od tej doby zmenilo? Čo to znamená demokracia? Ako sa prejavuje v našom každodennom živote?
› Grafika je vytvorená technikou ofsetu. Je to tlač z plochy, pri ktorej sa fotograficky prenesený obraz z kovovej platne pretláča na gumový valec, ktorý farbu prenesie na papier.
AKTIVITY
› Nájdi a odfotografuj vo svojom okolí symboly *, → a +. Kde všade sa dajú nájsť? Aké ďalšie znaky používame v každodennom živote? Ktoré používame v bežnej komunikácii, napr. keď píšeme SMS? Vytvor svoje vlastné znaky a symboly (môžeš ich nakresliť na papier, napísať na počítači, ale aj poskladať v prírode z prírodných materiálov). Aké rôzne znaky nájdeš na klávesnici počítača?
› V prírode sa striedajú ročné obdobia, deň a noc. Pozoruj kolobeh prírody na jednom mieste počas niekoľkých dní a svoje pozorovania zaznamenaj. Pozoruj výhľad z okna triedy a jeho zmeny. Ako sa mení, keď prší, sneží, svieti slnko, je zamračené... Rôzne výhľady môžeš odfotografovať a porovnať.
› Skús jedným alebo viacerými symbolmi pomaľovať kameň a odfotografuj ho. Pokús sa kameň nakresliť a porovnaj fotografiu a kresbu.
› Vytvor svoju vlastnú predstavu, svoj vlastný obraz kolobehu života. Môžeš pri ňom použiť formu znakov, ktoré sú niekedy výstižnejšie ako konkrétne obrazy.