» Domov » Galďż˝ria » UZ 5 / Marko Blažo: Seven glasses, 2008

UZ 5 / Marko Blažo: Seven glasses, 2008


UZ 5 / Marko Blažo: Seven glasses, 2008
UZ 5 / Marko Blažo: Seven glasses, 2008. Kombinovaná technika na plátne, 130 x 200 cm, zbierka GMB
„Vždy som obdivoval architektonické pamiatky minulých storočí. Kostoly, chrámy, katedrály, svätyne, staré mestá, paláce, hrady, pyramídy rôznych civilizácií. Ako dieťa som bol fascinovaný predstavou o pôvodnosti starých múrov či najstarších vrstiev odkrývaných archeológmi a reštaurátormi. Fascinovali ma tiež skameneliny a práca paleontológov. V mojej tvorbe sú tieto spomienky z detstva jedným zo zdrojov inšpirácie.“
Marko Blažo 

O AUTOROVI A DIELE
• Marko Blažo (1972 Košice) študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, absolvoval študijné pobyty v Dijone a Pensylvánii. V roku 2001 získal Cenu Oskára Čepana pre najlepšieho výtvarníka roka. Patrí k strednej generácii autorov, ktorí tvoria v Košiciach, významnom umeleckom centre. Vo svojej tvorbe hravým spôsobom pracuje z rôznymi symbolmi a odkazmi na históriu a súčasnosť, ako aj s interpretáciami diel z histórie umenia.
• Pre rôznorodú maliarsku, grafickú aj priestorovú tvorbu Marka Blaža je charakteristická hravosť. Niektoré jeho obrazy sú inšpirované svetom komiksov, spomienkami z detstva, ako aj poznaním histórie umenia. Často využíva archetypálne znaky ako sú domy, kostoly či srdiečka, z ktorých vytvára vlastný originálny výtvarný jazyk. Viaceré jeho obrazy vyzerajú ako poskladané, podobne ako puzzle. Aj obraz Sedem skiel je bludiskom či stavebnicou z viacerých vrstiev, spájajúcich rôzne uhly pohľadov zhora a zboku na domy pospájané cestami. Môžu nám pripomenúť obrazy – hlavolamy holandského grafika M. C. Eschera (1898 – 1972). Na jeho obraze sa paralelne odohráva viacero príbehov. Niektoré môžeme pozorovať aj otočením obrazu na výšku.

NÁMETY NA DISKUSIU
•  Čo obraz Marka Blaža pripomína? Ako na teba pôsobí? V zdanlivom chaose sa môžeme zorientovať – čo všetko sa na jeho obraze nachádza? Aké predmety a symboly? Má obraz v sebe nejaký príbeh, prípadne aj viacero príbehov? Kto v týchto príbehoch vystupuje?
•  Ako vyzerajú ulice, domy a cesty v našom okolí? Pozri sa na mapu miesta tvojho bydliska a zisti, na akom princípe je postavené (napr. aký geometrický tvar vytvárajú).
•  Skús na internete vyhľadať najzaujímavejšie križovatky, diaľnice a mosty sveta. Často sú zaujímavé z konštrukčného hľadiska a majú aj veľmi zaujímavú architektúru. Ktoré ťa najviac oslovili a prečo? Je obraz chaotický, alebo sa v ňom dá pozorovať aj určitý systém? Koľko je v ňom napr. kruhov, kostolíkov a domov? Domy môžeme vnímať aj ako lanovky, ktoré sa posúvajú na lanách, ktorými sú spojené.
• Cesta nám môže ukazovať smer, ktorým sa máme vydať. Aké rôzne druhy ciest existujú, ako sa od seba odlišujú a načo sú určené? Kam vedú cesty na obraze Marka Blaža?
• Čo všetko môže symbolizovať dom? Aké rôzne typy domov existujú a kde všade môžu domy stáť? Ak by si si mohol vybrať, v akom dome a na akom mieste by si chcel bývať?

NÁMETY NA AKTIVITY
• Vytvor si čiernobielu alebo farebnú kópiu obrazu, rozstrihaj ju a poskladaj si vlastnú verziu obrazu. Podobne ako v komikse ho môžeš doplniť bublinami a pridať do neho príbeh, ktorý si v ňom objavil. Vytvor vlastné obrazové bludisko.
• Na obraze Marka Blaža sa všetky predmety viackrát opakujú. Vyber si niektorý z nich (alebo si vytvor vlastný) a urob z neho vlastný obrazový príbeh – rôznym opakovaním a variovaním v počítači, na ploche papiera alebo poskladaním z papiera. 
• Niektoré budovy na obraze majú pospájané strechy, prípadne sa strecha kostola mení na cestu. Sú v nich zašifrované rôzne symboly, akoby sme sa ocitli v inom svete alebo v počítačovej hre. Skús aj ty niektorú stavbu, predmet alebo zviera pretvoriť z reálneho obrazu na niečo nové, alebo ich prepojiť s iným predmetom.
• Obraz podobný tomu od Marka Blaža poskladaj z papiera alebo stavebnice ako priestorovú inštaláciu, alebo ho nalep na papier ako koláž s použitím rôznych fotografií či obrázkov z časopisov.
• Skús vymyslieť, o čom by bol napr. film, ktorý by vznikol podľa obrazu Marka Blaža. Aká by bola jeho téma a príbeh?


Vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB