» Domov » Galďż˝ria » UZ 6 / Erna Masarovičová: Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták., 1969. Zvárané železo. v. 50cm. Zbierka GMB

UZ 6 / Erna Masarovičová: Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták., 1969. Zvárané železo. v. 50cm. Zbierka GMB


UZ 6 / Erna Masarovičová: Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták., 1969. Zvárané železo. v. 50cm. Zbierka GMB
UZ 6 / Erna Masarovičová: Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták., 1969. Zvárané železo. v. 50cm. Zbierka GMB.

O AUTORKE A DIELE
*Erna Masarovičová (1926, Betliar – 2008, Bratislava) študovala sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení. Venovala sa drobnej plastike, vychádzajúcej z organických prírodných tvarov, pracovala s figuratívnou aj abstrahovanou plastikou s témami vzťahov, lásky, života a smrti, či materstva. Inšpirovala sa kubistickým rozkladaním tvarov. Realizovala aj monumentálne diela do architektúry a tvorbe medailí, patrí k zakladateľkám moderného šperku. V tvorbe sa často inšpirovala hudbou, napr. džezom.
*Erna Masarovičová pracovala s náročnou technológiou zvárania kovov. Tak vznikla aj štylizovaná plastika Dvojhlavý vták, ktorá napriek tomu, že je z kovu, pôsobí veľmi ľahko, akoby sa vznášala v priestore. Vzdialene v nej môžeme vidieť aj odraz surrealizmu, snových fantazijných bytostí.

NÁMETY NA DISKUSIU

*Plastika Erny Masarovičovej prezentuje pár vtákov. Poznáte nejaký príbeh, či bájku, v ktorej vystupujú vtáci? Často majú symbolický význam. Napríklad holubica symbolizuje mier, v kresťanstve Ducha Svätého, s bájnym vtákom fénixom, ktorý vzišiel z popola sa spája symbolika svetla a ohňa, je aj symbolom obnovy a zmŕtvychvstania, orol je symbolom rozumu, víťazstva a spravodlivosti.
*Plastika zobrazuje dvojicu, symbolizuje vzťah. Aký vzťah by to mohol byť? Každý z nás má vo svojom živote rôzne vzťahy: rodinné, kamarátske, priateľské, školské, povzbudzujúce a niekedy aj komplikované. Niektoré trvajú určitý čas, niektoré sú na celý život. Čo považuješ za dôležité pre dobré vzťahy?
*Zvieratám sa niekedy zvyknú pripisovať ľudské (antropomorfné) vlastnosti a naopak, niektoré ľudské vlastnosti zvykneme prirovnávať ku zvieraciemu svetu. Skúste si spomenúť na prirovnania medzi ľudským a zvieracím svetom (napríklad: prefíkaný ako líška, zúri ako tiger, jednoduchý ako holubica, voľný ako vták,...).

NÁMETY NA AKTIVITY
*Skúste metódou voľných asociácií napísať na papier, čo vás napadne, keď sa povie priateľstvo. Č o považujete za dôležité pre dobrý kamarátsky vzťah? Zoznamy porovnajte a označte, na čom ste sa zhodli všetci spoločne. Skúste kamarátstvo a jednu jeho charakteristiku zobraziť pomocou pásov farebného papiera, alebo geometrických tvarov, ich spájaním, nadväzovaním, prelínaním. Vytvorte symbolický dialóg, ktorý nebude vybudovaný zo slov, ale z abstraktných tvarov, kde každého bude symbolizovať jedna vopred zvolená farba. Ako by sa dala zobraziť napríklad dôvera, alebo pomoc?
*Autorka využíva v tvorbe konvexné (vypuklé) a konkávne (vyhĺbené) tvary. Skúste samostatne alebo vo dvojiciach vytvoriť spoločnú priestorovú prácu, ktorá vznikne prepájaním rôzne vypuklých častí papiera, alebo kartónu. Spájať ich môžete napríklad kancelárskou zošívačkou a vytvoriť kolektívne dielo na pokračovanie.
*Erna Masarovičová bola aj autorkou šperkov, niektoré z nich vyzerajú ako malé sochy. Niektoré si môžete pozrieť na adrese: www.webumenia.sk.Vytvorte si vlastné šperky: prívesky, alebo brošne napríklad z priehľadných a farebných fólií, filcu, moduritu, drôtu, alebo z tenkého ohybného plechu. Skúste v nich použiť podobný princíp ako autorka: prostredníctvom vypuklých tvarov zobraziť štylizované postavy či zvieratá, alebo čisto abstraktné tvary.

Vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB