» Domov » Galéria » Cyprián MAJERNÍK (1909-1945): Don Quijote a Sancho Panza. 1940

Cyprián MAJERNÍK (1909-1945): Don Quijote a Sancho Panza. 1940


Cyprián MAJERNÍK (1909-1945): Don Quijote a Sancho Panza. 1940
Cyprián MAJERNÍK (1909-1945): Don Quijote a Sancho Panza. 1940. Olejomaľba na plátne/ 74 x 60,5 cm Zbierka GMB
O AUTOROVI A DIELE:
· Cyprián Majerník sa narodil v roku 1909 vo Veľkých Kostoľanoch pri Trnave. Patril k umelcom tzv. Generácie 1909, ktorá dostala meno podľa roku narodenia mnohých významných umelcov tej doby (napr. Ján Mudroch, Ján Želibský, Ester Šimerová). Väčšina predstaviteľov tejto generácie študovala na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Školu končili na začiatku druhej svetovej vojny, ktorá zasiahla do ich životov.

· Centrom umenia v prvej polovici 20. storočia bol Paríž. Umelci sa tam na kratšiu či dlhšiu dobu zastavovali a pár mesiacov tam strávil aj Majerník. Don Quijote je jednou z tém, ktoré často zobrazoval. Neboli to však ilustrácie ku známej knihe od Miquela de Cervantesa zo začiatku 17. storočia. Rytier Don Quijote so svojím zbrojnošom Sanchom Panzom sa v nej vybral do sveta, aby naplnil svoje sny a túžby.  Nie vždy sa mu to darilo, no napriek tomu sa nevzdával. Pre Majerníka sa však Don Quijote stal symbolom neľahkej doby, v ktorej žil, symbolom zápasu s ňou, ktorý sa mu zdal beznádejný. Často maľoval zástupy utečencov, jazdcov, klaunov, tanečnice, z ktorých však nevychádzala radosť, ale melanchólia, smútok a beznádej. Je to preto, že umelec žil v ťažkej dobe druhej svetovej vojny a ani jeho osobný životný príbeh nebol jednoduchý – mal totiž ťažkú chorobu (sklerózu multiplex) a vedel, že jeho život nebude dlhý. Zomrel predčasne v Prahe v roku 1945. Obraz „Don Quijote a Sancho Panza“ je namaľovaný ako skica – rýchlymi ťahmi štetca, bez dôrazu na detail, so snahou o vystihnutie atmosféry.

NÁMETY NA DISKUSIU:
· Jazdili ste niekedy na koni? Aké vlastnosti bývajú koňom pripisované? Viete, odkiaľ sa k nám kôň v minulosti dostal – kde je krajina jeho pôvodu? Aké zviera máte doma vy? Aké by ste si priali mať?

· Kto je to podľa vás hrdina? Ako sa prejavuje navonok? Má nejaké charakteristické vonkajšie črty? Ako sa prejavuje vo vnútri? Aké vlastnosti by mal mať? Každý z nás je niekedy tak trocha hrdinom, napríklad keď sa premôže, urobí nejakú dobrú vec, aj keď sa mu práve nechce. I keď ostatní o tom nemusia vedieť. Cítili ste sa niekedy ako hrdinovia? Je vo vašom okolí človek, ktorý je pre vás hrdinom?

· Nájdite vo vašom okolí niekoho, kto prežil druhú svetovú vojnu. Skúste sa ho opýtať na túto neľahkú dobu. Čo bolo cez vojnu najťažšie? Viete si predstaviť, že by bola u nás vojna? Čo robia predstavitelia štátov, aby sa vojnám vyhli?

· Skúste si predstaviť, že by Don Quijote žil v dnešnej dobe. Čo myslíte, proti čomu/ komu by bojoval? Ako by vyzeral a aký dopravný prostriedok by používal? Aký dopravný prostriedok je najrýchlejší a aký najbezpečnejší? Aké výhody a nevýhody má stále rýchlejšie prekonávanie vzdialeností? Skúste zistiť (od rodičov, starých rodičov), koľko trvala cesta z miesta vášho bydliska do Bratislavy pred 50 rokmi, pred 20 rokmi a dnes.

· Aj keď jazdec vyzerá osamelý, necestuje sám, ale so sprievodcom - priateľom. Čo pre vás znamená priateľstvo? Aké vlastnosti by mal mať priateľ? Keby ste išli na cestu okolo sveta, koho by ste so sebou zobrali?

AKTIVITY:
· O čom sa zvyknú ľudia rozprávať, keď cestujú? O čom sa dvaja jazdci rozprávajú? Skúste vytvoriť príbeh k tomuto obrázku a napísať rozhovor dvoch mužov (môže byť úplne odlišný od príbehu, ktorý poznáme z literatúry).

· Vytvorte obrazový príbeh – komix, ktorý prepája obraz a text. Nakreslite tri obrázky s dvomi postavami, tak aby 1. bol protivník jasne silnejší, 2. protivník bol jasne slabší, 3. protivník bol podobne silný.

· Každý z nás denne prekonáva väčšie či menšie vzdialenosti. Akým spôsobom dochádzate do školy? Koľko vám trvá cesta? Vedeli by ste ju spamäti do detailov opísať (okolo akých budov prechádzate, aké reklamy cestou vidíte)? Nakreslite mapu vašej cesty z domu do školy.

· Napíšte krátku poviedku alebo nakreslite formou ilustrácie či komixu príslovie: „Ako boj s veternými mlynmi“, ktoré sa používa vtedy, keď sa nám zdá, že je zápas vopred prehraný (napríklad ťažká skúška, ktorá je pred nami). Napriek tomu sa oplatí nevzdávať sa, keď bojujeme za dobrú vec. Stalo sa vám niekedy, že vám vyšla nejaká udalosť, o ktorej ste ani nedúfali, že by mohla dobre dopadnúť? Poznáte príbeh, v ktorom tí, ktorí boli v menšine a slabší nakoniec zvíťazili? (Napríklad v boji dobra a zla v knihe alebo filmovom spracovaní Pána prsteňov od J. R. R. Tolkiena alebo Narnii od C. S. Lewisa).

Vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB