» Domov » Galďż˝ria » Dorota Sadovská (1973): Svätý Sebastián. 2001

Dorota Sadovská (1973): Svätý Sebastián. 2001


Dorota Sadovská (1973): Svätý Sebastián. 2001
Dorota Sadovská (1973): Svätý Sebastián. 2001. Akryl na plátne/ 162 x 130 cm Zbierka GMB
O AUTORKE A DIELE:
· Dorota Sadovská pochádza z Bratislavy. Študovala maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a vo Francúzsku. Väčšina jej obrazov má spoločnú tému – svätých. Svätých zobrazovali umelci už po stáročia. Sadovská ich však zobrazuje novým spôsobom – jej svätí vyzerajú veľmi aktuálne. A to aj napriek tomu, že sú si všetci tak trochu podobní. Sú to jednofarebné postavy bez osobných čŕt (vlasov, šiat), ktoré človeka charakterizujú. Každý z nich však má pri sebe predmet (atribút), ktorý vystihuje jeho životný príbeh či skutky a je typický iba pre neho. Sú zobrazení akoby mimo reálneho priestoru a času, vznášajúci sa v žltom priestore. Žltá sa spája so svetlom, ktoré ich obklopuje namiesto svätožiary, ktorá sa zvykne okolo hláv svätých zobrazovať (v stredoveku svätých na obrazoch obklopovalo zlaté pozadie). Pri maľbe týchto obrazov vychádzala Dorota Sadovská z fotografií svojich príbuzných a priateľov.

· Svätého Sebastiána na obraze vidíme z nadhľadu (je namaľovaný z tzv. vtáčej perspektívy, akoby z pohľadu vtákov alebo z lietadla). Sebastián žil v 3. storočí. Bol kresťanom, ktorých v tej dobe prenasledovali a trestali za ich vieru, ktorej sa nechceli vzdať a klaňať sa cudzím bohom. Stal sa vojakom a často pomáhal chorým a chudobným. Cisár Dioklecián, ktorý si Sebastiána obľúbil, ho nevediac, že je kresťanom povýšil. Keď to zistil, Sebastián upadol do nemilosti a mal zomrieť zásahom vystrelených šípov, (ktoré sú na obraze). Pomohla mu však vdova Irena, ktorá ho vyliečila z ťažkých rán. Keď opäť prišiel pred cisára, ktorému vyčítal jeho krutosť, ten ho napokon nechal zabiť.  Sebastián je považovaný za ochrancu (patróna) vojakov, lukostrelcov a tých, čo sa starajú o chorých.

NÁMETY NA DISKUSIU:
· Niektorí svätí žili veľmi dávno a poznáme ich iba z legiend a príbehov (sv. Juraj, rytier, ktorý bojoval s drakom aby zachránil princeznú, nám asi pripadá viac ako z rozprávkový hrdina; alebo sv. Mikuláš, biskup, ktorý cez okno tajne hodil dcéram chudobného muža peniaze na veno). O živote mnohých ďalších však máme historické doklady (sv. František z Asissi, ktorý opustil život bohatého obchodníka a stal sa chudobným) a niektorí dokonca žili i v našej dobe a asi všetci sme už o nich počuli (Matka Tereza).  Čo si predstavíš, keď počuješ o niekom hovoriť, že je svätý? Aké vlastnosti by mal mať taký človek? Poznáš niekoho, o kom by si mohol povedať, že je svätý?

· Svätí nám môžu pripadať veľmi vzdialení. Boli to však takí istí ľudia ako sme my, ktorí chceli vo svojom živote urobiť niečo viac nielen pre seba, ale aj pre druhých ľudí. Zažili ste už niekedy dobrý pocit z toho, keď ste niekomu pomohli, alebo ho potešili?

· V minulosti (a niekedy aj dnes) sa dávali deťom mená podľa svätých, ktorí sa stávali ich patrónmi, ochrancami a sprievodcami životom. Skúste zistiť, či aj vy máte svojho menovca - svätca a aký bol jeho životný príbeh. Opýtajte sa rodičov, podľa koho vám vyberali meno (podľa mena otca, mamy alebo starých rodičov, podľa známej osobnosti a pod.).

AKTIVITY:
· Každý svätý má svoj atribút – predmet, ktorý ho charakterizuje a vystihuje jeho skutky alebo životný príbeh. Keby si mal vytvoriť svoj vlastný autoportrét, aký predmet, udalosť alebo dobrá vlastnosť by ťa najlepšie vystihovali? Čo vystihuje ostatných spolužiakov? Skús na papier napísať alebo nakresliť, čo charakterizuje teba (tak, aby to ostatní nevideli). Potom obrázky pomiešajte, po jednom losujte a skúste hádať, ku komu ktorý obrázok patrí, koho vystihuje. Namaľujte autoportrét alebo portrét vášho spolužiaka aj s vaším/ jeho „atribútom“.

· Skúste odfotografovať alebo namaľovať portrét spolužiaka z nadhľadu.
                                          
Vyberte si príbeh svätca, ktorý vás niečím oslovuje. Skúste svätých „oživiť“, tak, že sa nimi na chvíľu stanete, zahráte sa na nich. Odfoťte sa navzájom, alebo namaľujte portrét spolužiaka s atribútom tohto svätého.

· Farby majú svoju symboliku. Aké pocity vo vás vyvoláva červená, modrá, zelená, alebo žltá, ktorá je použitá na obraze sv. Sebastiána? Skús vytvoriť ľubovoľný obraz s použitím jednej farby a jej rôznych odtieňov.

Vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB