Ján Mathé (1922): Kolíska života. 1975
O AUTOROVI A DIELE:· Ján Mathé sa narodil v roku 1922 v Košiciach. Študoval sochárstvo v Prahe na Akadémii výtvarných umení. Z Prahy sa vrátil do Košíc, kde jeho diela dotvárajú viaceré sídliská. Medzi základné témy jeho tvorby patrí ľudský život, uvažovanie o jeho zrode, hodnote, ochrane.
· Ideu života Ján Mathé rozvíja prostredníctvom námetu rodiny i abstraktnými dielami symbolizujúcimi materstvo ako ochranný princíp. Jeho plastiky majú rozmanité varianty a rozmery – od drobných komorných po monumentálne diela. Dielo „Kolíska života“ symbolizuje zrod, počiatok života abstraktným spôsobom - prostredníctvom abstraktnej formy. Predstavuje zrod života v tele matky, ktorý najlepšie vyjadruje ovál.
· Socha sa tvorí uberaním hmoty materiálu (otesávaním, vyrezaním, brúsením), naopak plastika jej pridávaním, nanášaním hmoty (hlina, vosk). Plastika môže byť konečným dielom, alebo medzistupňom, modelom pred odliatím v kove alebo vytesaním do kameňa. Ján Mathé o svojich dielach, ktoré sú vždy novým variantom jednej témy a hľadaním jej čo najvýstižnejšieho stvárnenia, hovorí: „...a kedy je socha vlastne dokončená?“
NÁMETY NA DISKUSIU:
· Abstraktné diela, ktoré nezobrazujú jasne rozpoznateľný predmet, podnecujú našu predstavivosť. Môžeme v nich objavovať najrôznejšie veci, predstavy a pocity. Čo vám toto dielo pripomína? Na čo všetko sa podobá, čo by mohlo zobrazovať? Čo znamená názov diela „Kolíska života“?
· Toto dielo je o vzniku, zrode nového života. Ten so sebou prináša radosť a nádej. Každý už niekedy videl malé bábätko, ako sa rýchlo mení a rastie. Zrod a zánik je súčasťou nášho života. Častokrát v našom živote niečo končí, aby sa mohlo začať niečo nové. S týmto kolobehom sa stretávame aj v prírode. Ako môžeme v prírode pozorovať zmenu a vznik niečoho nového (napríklad topiaci sa sneh, zmena oblohy počas dňa, zmena ročných období)?
· Zrod symbolizuje okrúhla forma. Aké okrúhle a oválne tvary sa dajú nájsť v prírode?
AKTVITY:
· Abstraktné diela vznikajú dvoma spôsobmi. Postupným zjednodušovaním (abstrahovaním) konkrétneho motívu (napr. jablko meniace sa na guľu, fľaša na valec), alebo nezávisle na videnej skutočnosti (s použitím základných prvkov výtvarného umenia – farby, kriviek, priamok, rytmu, svetla a pod.). Často sú inšpirované prírodou, alebo geometriou (napr. ornament; zobrazenie hudobných tónov alebo vnútorných pocitov). Skúste namaľovať obrazy týmito dvoma spôsobmi: vybrať si predmet, ktorý od jeho realisticky presného zobrazenia postupne zjednodušíte až na jednoduchý geometrický tvar a vyjadriť vybraný druh hudby čisto pomocou farby.
· Navštívte to isté miesto v prírode alebo okolí školy (lúku, potok, kvet, strom pred školou) s odstupom jedného týždňa a pozorujte, čo sa na ňom zmenilo. Môžete si ho zakaždým odfotografovať alebo zaznamenať na papier a vytvoriť obrazový príbeh tohto miesta.
· Napíšte denník tohto miesta z pohľadu stromu, kvetiny, alebo zvieraťa, ktoré tu žije. Denník môžete aj ilustrovať, alebo k nemu vytvoriť samostatný obraz, či pridať fotografie.
· Vytvorte v prírode dielo – inštaláciu z prírodných materiálov – lístia, konárov, trávy, kvetov (smer v umení, v ktorom umelci pracujú v prírode a s prírodnými materiálmi sa nazýva land art).
· Rozdeľte si papier na niekoľko políčok a namaľujte nejakú postupnú prírodnú zmenu, proces (napríklad rozkvitajúci a odkvitajúci kvet, vychádzajúce, poludňajšie a zapadajúce slnko).
· Vytvorte plastiku, ktorá by predstavovala zrod, alebo premenu (môže to byť, podobne ako u Jána Mathého aj abstraktná plastika) z hliny, dreva, papiera alebo textilu.
· Aké abstraktné formy alebo ornamenty (vzory) sa dajú nájsť v prírode? Skúste ich nakresliť a navrhnúť z nich vzor na látku alebo motív na tričko. Porovnajte ich so vzormi na ľudových krojoch alebo keramike, ktoré boli často tiež inšpirované prírodou.